Montaż daszku z poliwęglanu komorowego – kilka praktycznych wskazówek

Poliwęglan w arkuszach ma obecnie niezwykle szerokie zastosowanie. Jest nieoceniony w przemyśle, budownictwie, reklamie oraz ogrodnictwie. Jego bogata funkcjonalność sprawia, że z powodzeniem wykorzystamy go również na prywatnej posesji. Producenci płyt poliwęglanowych szczególnie polecają je do budowy zadaszeń w przydomowych tarasach, garażach, warsztatach oraz w każdym obiekcie na terenie naszej działki. Ten solidny produkt jest tak samo funkcjonalny w każdym sezonie bez względu na warunki pogodowe. Cechuje się wysoką odpornością na niekorzystne działanie promieni słonecznych oraz grubszych warstw śniegu. W dodatku mamy możliwość wyboru spośród kilku wariantów kolorystycznych płyt. Nic więc dziwnego, że coraz więcej inwestorów decyduje się wykorzystać je na własnych posesjach. Montaż zadaszenia z poliwęglanu nie należy do trudnych, jednak warto mieć na uwadze kilka istotnych kwestii, które ułatwią nam zadanie i utwierdzą w przekonaniu, że konstrukcja została postawiona poprawnie.


Poliwęglan komorowy – stawianie konstrukcji zadaszenia

Projektując konstrukcję, powinniśmy wiedzieć, że daszek nie może zostać zamontowany płasko, lecz musi być nachylony. W przypadku poliwęglanu komorowego producent zaleca minimum 5 stopni nachylenia. Jeśli zaś chodzi o podpory, do wyboru mamy krokwie wykonane z drewna lub metalowe profile. W pierwszym przypadku płytę przytwierdzimy za pomocą specjalnych wkrętów do drewna. W drugim analogicznie użyjemy tych przeznaczonych do konstrukcji metalowych. Montując stelaż, koniecznie musimy pamiętać o zachowaniu prawidłowej odległości między elementami nośnymi. Ich rozstaw jest zależny od grubości płyty. Standardowo przy zadaszeniach stosuje się tafle poliwęglanowe grubości 10 mm. Taka miara z kolei zakłada, że belki powinny być montowane w maksymalnym rozstawie co 70 cm.

Układ i zabezpieczenie płyt poliwęglanowych – co jest szczególnie istotne?

Jeśli chodzi o montaż samych płyt, należy mieć na uwadze, by kanaliki skierowane były wzdłuż linii spadu. Równie istotne jest to, którą stroną do światła słonecznego zamocujemy daszek. Podobnie jak płyta poliwęglanowa lita, tak i komorowa jest odporna na działanie promieni UV. Na jednej z jej ścian znajduje się bowiem specjalne zabezpieczenie chroniące przed promieniowaniem. Odnajdziemy je dzięki umieszczonej na produkcie naklejce informacyjnej. Kolejną sprawą jest zabezpieczenie krawędzi płyt kanalikowych, które pozwala zminimalizować ilość przedostających się do środka wody i zanieczyszczeń. Wykorzystujemy w tym celu dwa rodzaje taśm: paroizolacyjną i paroprzepuszczalną. Pierwszy typ stosujemy na krawędziach znajdujących się wyżej, gdzie zaczyna się spadek daszku. Drugi zaś na dole. Dzięki taśmom woda powstała wewnątrz wskutek skraplania znów będzie mogła odparować. Płyty z poliwęglanu to materiał nietrudny w montażu. Należy po prostu pamiętać o zachowaniu prawidłowej kolejności wykonywanych działań, właściwych wymiarach podczas tworzenia projektu i doborze odpowiednich elementów dla całej konstrukcji. Wtedy możemy liczyć na solidną zabudowę, która będzie służyć latami.

Comments are closed.