Zadaszenia z poliwęglanu kanalikowego
Poliwęglan komorowy

Technologia wytwarzania polimerów odmieniła funkcjonowanie wielu branż, takich jak na przykład budownictwo czy marketing. Poliwęglan kanalikowy, nazywany też komorowym jest jednym z najchętniej używanych materiałów przy projektowaniu nowoczesnych budynków. Jego właściwości pozwalają na wykorzystywanie go w miejscach, wymagających oszklenia, za pomocą lekkiego i wytrzymałego na uszkodzenia mechaniczne oraz warunki pogodowe tworzywa. Płyty wykonane z wysokiej jakości poliwęglanu litego mogą służyć jako alternatywa dla szkła, ponieważ są trwałe i elastyczne, a dodatkowo przez długi czas zachowują swoją przejrzystość. Używane w formie zadaszeń, będą w całości pochłaniały promieniowanie UV i nie zniszczą się przy niekorzystnych warunkach atmosferycznych. Poliwęglan można kupić w formie litej lub kanalikowej, a każdy z rodzajów sprawdza się lepiej w innym zastosowaniu. Warto sprawdzić czym dokładnie się różnią, aby kupić materiał najlepiej przystosowany do swoich oczekiwań. Ze względu na właściwości tego tworzywa jest ono często stosowane zarówno w miejscach użyteczności publicznej, jak i w gospodarstwach i przybudówkach przy domach jednorodzinnych.

Płyty poliwęglanowe na posesji prywatnej

Ogródki zimowe, altany, a także tarasy z przezroczystymi zadaszeniami cieszą się aktualnie dużą popularnością. Stosowanie szkła w takich przypadkach mogłoby być niebezpieczne, ze względu na jego ciężar i niski poziom odporności na uszkodzenia spowodowane uderzeniami, przez które powierzchnia mogłaby pękać. Z tego powodu do produkcji świetlików i zadaszeń zaczęto wykorzystywać poliwęglan. Płyty wykonane z tego tworzywa doskonale nadają się do stosowania na zewnątrz, ponieważ nie niszczą się pod wpływem opadów deszczu czy gradu. Wysoki współczynnik przepuszczalności światła poliwęglanu sprawia, że jest to doskonały materiał do produkcji świetlików dachowych, dzięki którym pomieszczenia są dużo lepiej oświetlone. Poza tym może być wykorzystany do wykonania innych przeszkleń w budynku, na przykład w drzwiach czy oknach. Dzięki temu wewnątrz zostaną zachowane dobre warunki termiczne. Grubsze płyty poliwęglanowe będą spełniały funkcje izolacyjne przed niskimi temperaturami, dlatego doskonale sprawdzą się w ogródkach zimowych. Za ich pomocą, w pomieszczeniach tych będzie można komfortowo przebywać niezależnie od pory roku. W obecnych czasach budownictwo stawia na transparentne powierzchnie i neutralne kolory, dlatego polimery odgrywają ważną rolę w projektowaniu nowoczesnych konstrukcji.

Architektura miejska, a poliwęglanowe płyty

Miejsca użyteczności publicznej, takie jak baseny, galerie handlowe czy hale sportowe muszą być estetyczne i funkcjonalne. Obecnie wielką popularnością cieszą się szklane zadaszenia, które poza wyglądem i dobrym oświetleniem wnętrza, nie mogą generować zagrożenia dla obecnych w środku ludzi. Z tego powodu najpopularniejszym materiałem do wykonywania nowoczesnych przezroczystych powierzchni budowlanych stała się płyta poliwęglanowa. Stosowana jest jako zamiennik szkła wszędzie tam, gdzie potrzebne jest tworzywo od niego lżejsze, a także bardziej wytrzymałe i elastyczne. Nie grozi pęknięciem i zranieniem ostrymi odłamkami. Za pomocą zadaszeń z poliwęglanu wykonywane są nowoczesne konstrukcje, których wygląd zewnętrzny doskonale prezentuje się w przestrzeni miejskiej. Wiele z takich budynków staje się atrakcjami turystycznymi obecnymi na pocztówkach czy pamiątkowych magnesach. Wnętrza w tego typu miejscach publicznych doskonale prezentują się w sztucznym świetle lamp połączonym z tym napływającym z zewnątrz przez oszklony dach lub ściany. W obecnych czasach architektura ma coraz mniej ograniczeń spowodowanych nietrwałością materiałów. Dzięki polimerom można z łatwością zaprojektować nowoczesne budynki, które będą z chęcią odwiedzane przez liczne grupy ludzi zarówno aby podziwiać je na zewnątrz, jak i w środku.

Comments are closed.