Płyty poliwęglanowe – przykłady zastosowań
Poliwęglan komorowy

Znakomite właściwości tworzywa, jakim jest poliwęglan czynią je doskonałym wielofunkcyjnym materiałem powszechnie stosowanym w budownictwie prywatnym, przemysłowym oraz miejskim. W przestrzeni przydomowej funkcjonuje najczęściej jako zadaszenie tarasu lub dach wiaty parkingowej. Solidna płyta jest lekka i stosunkowo prosta w montażu. Do wyboru mamy kilka wariantów kolorystycznych, co pozwala nam dopasować kompozycję idealnie odpowiadającą naszemu gustowi i warunkom otoczenia. Poliwęglan kanalikowy doskonale przepuszcza światło słoneczne, nie zaciemnia okrywanej przestrzeni i jest dostosowany do rozmaitych warunków pogodowych. Nie musimy obawiać się ani zbyt obfitych opadów śniegu ani długich upalnych dni. Wystarczy właściwie zamontować konstrukcję, by mogła służyć latami.


Poliwęglany w przestrzeni miejskiej

Przemierzając codziennie ulice miast w drodze do pracy czy szkoły, często nie jesteśmy świadomi, że konstrukcje z wykorzystaniem tego tworzywa spotykamy niemal na każdym kroku. Płyta poliwęglanowa na dach okrywa mnóstwo obiektów publicznych, takich jak szpitale czy centra handlowe. Służy do budowy zadaszeń w przystankach autobusowych, wejściach do urzędów, sklepów oraz klatek schodowych. Osłony pozostają całkowicie bezpieczne, nawet jeśli są lekko uszkodzone. W przeciwieństwie do szkła, rysy nie będą się pogłębiać, a wszelkie mocniejsze uderzenia nie spowodują ryzyka zranienia ostrym odłamkiem. Na zadaszeniach jednak wykorzystanie poliwęglanu się nie kończy. Wiele polskich miast zaopatrzonych jest w ekrany akustyczne, które oddzielają bardziej ruchliwe ulice od sąsiadujących bezpośrednio z nimi osiedli, zapewniając ciszę po stronie mieszkańców. Te przezroczyste konstrukcje powstają właśnie z poliwęglanu. Solidna wytrzymała powłoka izoluje dźwięki i pozostaje odporna na poważniejsze uderzenia.

Płyty z poliwęglanu w przemyśle

Wszelkie fabryki, magazyny i hale produkcyjne wykorzystują płyty poliwęglanowe jako oszklenia na otwory okienne lub dachowe. Chodzi tu przede wszystkim o zapewnienie pracownikom bezpieczeństwa i usunięcie z przestrzeni zakładu pracy jak najwięcej szklanych elementów, które mogłyby ulec przypadkowemu zniszczeniu. Wiele budynków, czy to przemysłowych czy przeznaczonych do użytku publicznego, jest obecnie wyposażonych również w świetliki z poliwęglanu. Elastyczny materiał można łatwo wygiąć, nadając mu łukowy kształt dostosowany do projektu, zatem jest to dużo tańsza forma doświetlenia obiektu. W dodatku jego montaż pozwala w przyszłości na ewentualną wymianę tylko pojedynczych fragmentów bez konieczności ingerencji w całą konstrukcję. To o wiele bardziej opłacalna metoda niż stosowane wcześniej świetliki ze stali i szkła, które są ciężkie i nagrzewają wnętrze. Jak widzimy, poliwęglan jest materiałem powszechnie znanym w budownictwie. Stanowi niezbędny element konstrukcyjny w architekturze obiektów miejskich, zapewnia bezpieczeństwo w zakładach pracy oraz służy na prywatnych posesjach jako solidne zadaszenie tarasów, ganków, wiat i nie tylko. To wielofunkcyjne tworzywo, które satysfakcjonuje kolejnych klientów.

Comments are closed.