Poliwęglan – nie tylko dla firm budowlanych
Poliwęglan komorowy

Płyty wykonane z poliwęglanu zaczynają być coraz częściej wykorzystywane przez osoby działające w innych branżach niż budownictwo. Atuty tego materiału są na tyle uniwersalne, że bardzo chętnie wykorzystuje się je w całkowicie odmiennych branżach – dobrym przykładem może być tu optyka czy medycyna. Płyty poliwęglanowe komorowe oraz lite są też bardzo często spotykane w obszarze marketingu, gdzie są doskonałą podstawą do wykonywania, chociażby standów czy plansz wystawienniczych. Skoro więc materiał ten jest stosowany w tak wielu branżach, warto zastanowić się, jakie jego cechy wpływają na taką uniwersalność w zastosowaniu. Nie da się ukryć, że tworzywa, które mają kilka zastosowań, wykorzystuje się bardzo chętnie – jest to niezwykle praktyczne. Warto zauważyć, że jeśli chodzi zarówno o lity, jak i poliwęglan komorowy, cena nie jest wysoka, rozwiązanie to jest więc zdecydowanie tańsze niż m.in. użycie szkła, a efekt w wielu przypadkach jest bliźniaczo podobny. Atrakcyjna cena, wszechstronne zastosowanie, łatwość wykonania – te czynniki sprawiają, że na poliwęglan komorowy producent zawsze znajdzie chętnych.

Ogólna charakterystyka

Mówi się niekiedy, że poliwęglan to następca pleksiglasu, znajdziemy w tym powiedzeniu trochę prawdy, ponieważ ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne, jeśli natomiast zwrócimy uwagę na jego twardość, to lepszym punktem odniesienia będzie tutaj aluminium. Takie połączenie przezroczystości, lekkości i twardości stwarza niejedną możliwość, co naturalnie zostało zauważone dość szybko. Coraz częściej wykorzystuje się je jako alternatywę dla standardowych szyb – są bezpieczniejsze i tańsze, a jednocześnie gwarantują praktycznie te same właściwości: wysoką przepuszczalność światła, wytrzymałość i odporność zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury. W wielu przypadkach są po prostu bardziej opłacalne niż tradycyjne szkło. Materiał ten dostępny jest w różnych grubościach. Oczywiście to, na jaki wariant się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszych potrzeb – na rynku możemy znaleźć np. poliwęglan komorowy 10 mm, często wykorzystuje się go podczas budowy balkonów i tarasów. Tak, jak poliwęglan komorowy 16 mm są one obecnie w standardzie. Znajdziemy jeszcze dużo cieńsze płyty, o grubości 4 mm, a najsolidniejsze potrafią mieć nawet 20 mm.

Zastosowanie

Najogólniej rzecz ujmując, płyty z poliwęglanu wykorzystuje się do konstruowania pionowych lub poziomych powierzchni. Doskonale sprawdza się jako wspomniane zadaszenie tarasów czy balkonów, niekiedy stosuje się go jako wypełnienie balustrad, aby zwiększyć bezpieczeństwo osób przebywających na balkonie. Z pewnością nieraz też mogliśmy zauważyć poliwęglan na przystankowych wiatach. Doskonale nadaje się jako taka forma osłony przed deszczem czy słońcem. Oczywiście, budownictwo to nie jedyny obszar, gdzie chętnie wykorzystuje się płyty poliwęglanowe. Jako alternatywa dla szkła, materiał ten bardzo szybko zdobył popularność w transporcie samolotowym, gdzie wytrzymałość na ogromne wahania ciśnienia jest wręcz kluczowa, a standardowe szyby nie zdałyby egzaminu. Warto zauważyć, że wykorzystuje się je także w elektronice – chociażby przy produkcji płyt CD. Popularność poliwęglanu nieustannie rośnie, a jego cena pozwala na jego bezproblemowe wykorzystanie. Warto zatem zainteresować się tym materiałem.

 

Comments are closed.